RS Stock No.: 124-9811Brand: BahcoManufacturers Part No.: NSB706-50IMPA: 615841
brand-logo
View all in Scrapers
Technical Document
Specifications
Brand
Bahco
Product Type
Scraper
Sub Type
Hand Scraper
Handle Material
Beech
Non-Sparking
Yes
Blade Material
Beryllium Copper Alloy
Number of Pieces
1
Overall Length
200mm
Blade Length
200mm
Blade Width
50mm
Standards/Approvals
DIN 7216
Country of Origin
China
Product details
Bahco Non-sparking Flexible Scraper Blade Scraper
Bahco Non-sparking flexible scraper with beech handle, suitable for scraping and spreading.
Features and Benefits
Flexible scrapers with beech handle, suitable for scraping and spreading
Material: Copper Beryllium
Non-sparking
Anti-magnetic and high corrosion resistance
Cold rolled
Fulfilling product standard DIN
NSB706-50 is 50mm and NSB706-80 is 80mm
View all in Scrapers
Stock information temporarily unavailable.
Bahco Beryllium Copper Alloy Beech Hand Scraper, 1 piece
Technical Document
Specifications
Brand
Bahco
Product Type
Scraper
Sub Type
Hand Scraper
Handle Material
Beech
Yes
Blade Material
Beryllium Copper Alloy
Number of Pieces
1
Overall Length
200mm
Blade Length
200mm
Blade Width
50mm
Standards/Approvals
DIN 7216
Country of Origin
China
Product details
Features and Benefits
Material: Copper Beryllium
Cold rolled