BALLUFF BCS M12T4D2-PSM40C-S04G Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 PNP 35V 4 mm 35 V dc 200mA
RS Stock No.: 124-3744Brand: BALLUFFManufacturers Part No.: BCS M12T4D2-PSM40C-S04G
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
BALLUFF
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
60mm
IP Rating
IP65
Mount Type
Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
35V
Housing Material
Stainless Steel
Maximum Detection
4mm
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
35V dc
Materials Detected
Plastic
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
CE, cULus, IEC 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
100Hz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Germany
Product details
BCS Standard Cylinder Capacitive Sensors
Flush, not flush
Tubular / cylinder housing
Cable with connector, connector, cable
DC 3 wire
M12, M18
LED
Object detection, level detection
Short circuit protected
Polarity reversal
IP67
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
BALLUFF
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
60mm
IP Rating
IP65
Mount Type
Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
35V
Housing Material
Stainless Steel
Maximum Detection
4mm
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
35V dc
Materials Detected
Plastic
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
CE, cULus, IEC 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
100Hz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA