Deutsch, DTM Automotive Connector Male Grey 12 Way Crimp Termination DTM06-12SA-E007
brand-logo
View all in Automotive Connectors
Technical Document
Specifications
Brand
Deutsch
Product Type
Automotive Connector
Number of Contacts
12
Termination Type
Crimp
Gender
Male
Number of Rows
2
Series
DTM
Cord Included
No
Colour
Grey
IP Rating
IP6K9K, IP68
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Depth
43.69mm
Height
20.22mm
Standards/Approvals
J1939, ISO/CD 11783-2
Width
40.01mm
Housing Material
Thermoplastic
Contact Material
Copper Alloy
Contact Plating
Nickel
Country of Origin
Mexico
Product details
DTM Series Plug with A Keying
Features and Benefits
• A keyed Connector
• Tactile and audible connector mating
• Rugged thermoplastic connector housing
• Hand insertable/removable contacts
• Operating temperature range: -55 → +125 °C
• Dielecric withstand voltage 1500 V ac
• Nickel plated copper alloy contacts (available separately)
• Positive contact retention
• Suitable for Size 20 Contacts
Available in this Range
• Stock No.724-2576 is a is an A-Keyed 12 way Plug Housing for Socket Contacts
• Stock No.724-2582 is a is an A-Keyed 12 way Plug Housing for Socket Contacts with Boot Adaptor
• Stock No.915-6571 is a is an A-Keyed 12 way Plug Housing for Socket Contacts
Deutsch DT Series Connectors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Deutsch
Product Type
Automotive Connector
Number of Contacts
12
Termination Type
Crimp
Gender
Male
Number of Rows
2
Series
DTM
Cord Included
No
Colour
Grey
IP Rating
IP6K9K, IP68
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Depth
43.69mm
Height
20.22mm
Standards/Approvals
J1939, ISO/CD 11783-2
Width
40.01mm
Housing Material
Thermoplastic
Contact Material
Copper Alloy
Contact Plating
Nickel
Country of Origin
Mexico
Product details
DTM Series Plug with A Keying
Features and Benefits
• A keyed Connector
• Positive contact retention
Available in this Range