MLT24SS10
Maximum Bundle Diameter
180mm
Standards/Approvals
IEC 60092
Country of Origin
United Kingdom
Product details
MLT Stainless Steel Cable Ties
Features and Benefits
• Heavy duty cable tie
• Fire resistant
• Releasable and reusable
• Available with a polyester coating for the prevention of corrosion
Stock information temporarily unavailable.
| quantity | Unit price |
|---|---|
Technical Document
Specifications
Brand
HellermannTytonLength
630mm
Product Type
Cable Tie
Width
10mm
Colour
Metallic
Material
316 Stainless Steel
Sub Type
Releasable
UV Resistant
No
Fire Behaviour
Halogen Free
Minimum Operating Temperature
-80°C
Tensile Strength
850N
Maximum Operating Temperature
538°C
Series
MLT24SS10
Maximum Bundle Diameter
180mm