MEAN WELL, RSP-150-24, 6.3A
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
SMPS Output Current
6.3A
Width
30mm
Country of Origin
China
Product details
RSP-150 Series Single Output Power Supply with PFC Function
The RSP-150 Series is a new generation of 150W AC/DC low profile, single output, enclosed type, switching power supply. This switch mode power supply reduced its height by 40%, from the 50mm of the previous models to 30mm. The RSP-150 features up to date high performance circuit topology, PFC function and possess up to 90% high efficiency. This enclosed power supply can be cooled by free air convection from -30°C to +40°C, or +50°C ambient temperature under full load condition and even +70°C by suitable derating. The RSP-150 features a remote ON/OFF control, short circuit, overload, over voltage and over temperature protection. This AC/DC power supply complies with the ITE requirements per UL, CUL, TUV, CCC, CB and CE regulations and also the TUV EN61558-1 and EN61558-2-16 certificates, fulfilling the household appliance requirements in the European market. Applications include industrial automation system, mechanical and electrical equipment, household appliance, instruments, or any systems that require 1U low profile installations.
30mm low profile design, suitable for 1U installation
Universal AC input range 85 to 264V
Built-in active PFC function
High efficiency up to 90%
Fan-less design, cooling by free air convection
-30 to+70°C operating range
Protection: Short circuit / Overload / Over voltage / Over temperature
Built-in constant current limiting circuit
Remote ON/OFF control
LED indicator for power on
3 years warranty
Approvals
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
MEAN WELL, RSP-150-24, 6.3A
MEAN WELL, RSP-150-24, 6.3A
quantityUnit price
Specifications
SMPS Output Current
6.3A
Width
30mm
Country of Origin
China
Product details
Built-in active PFC function
High efficiency up to 90%
-30 to+70°C operating range