AT89C55WD
Package Type
PLCC
Mount Type
Surface
Pin Count
44
Device Core
8051
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
20kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
256bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
1W
Number of Programmable I/Os
24
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
16.66mm
Standards/Approvals
No
Height
4.06mm
Minimum Supply Voltage
1.8V
Instruction Set Architecture
CISC
Automotive Standard
No
ADCs
0 bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
8051 Architecture Flash (Reprogrammable) Microcontrollers
8051 Architecture Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
Production pack (Tube)
2
Production pack (Tube)
Technical Document
Specifications
Brand
MicrochipProduct Type
Microcontroller
Series
AT89C55WD
Package Type
PLCC
Mount Type
Surface
Pin Count
44
Device Core
8051
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
20kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
256bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
1W
Number of Programmable I/Os
24
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
16.66mm
Standards/Approvals
Height
4.06mm
Minimum Supply Voltage
1.8V