Nexperia PESD24VS4UD,115 4-Element Uni-Directional ESD Protection Diode, 200 W, 6-Pin TSOP
RS Stock No.: 509-128Brand: NexperiaManufacturers Part No.: PESD24VS4UD,115
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Common Anode
Product Type
ESD Protection Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
25.5V
Mount Type
Surface
Package Type
TSOP
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
24V
Pin Count
6
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
200W
Clamping Voltage VC
52V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
1mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
4A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
4
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1mm
Length
3.1mm
Standards/Approvals
No
Series
PESD
Maximum Reverse Leakage Current
15nA
Automotive Standard
AEC-Q101
Country of Origin
China
Product details
ESD (ElectroStatic Discharge) Protection Unidirectional Diode Arrays, PESD Series, Nexperia
Transient Voltage Suppressors, Nexperia
Click here to find out more
You may be interested in
onsemi 4-Element Uni-Directional TVS Diode, 150 W, 6-Pin SC-74
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Common Anode
Product Type
ESD Protection Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
25.5V
Mount Type
Surface
Package Type
TSOP
24V
Pin Count
6
200W
Clamping Voltage VC
52V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
1mA
4A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
4
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1mm
Length
3.1mm
Standards/Approvals
No
Series
PESD
15nA
Automotive Standard
AEC-Q101
Country of Origin
China
Product details