Nichicon 330 μF Capacitor 250 V dc, Snap-in - LGR2E331MELB25
RS Stock No.: 714-9262Brand: NichiconManufacturers Part No.: LGR2E331MELB25
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
RoHS
Leakage Current
860μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
GR
Dissipation Factor
15%
Product details
GR Series Long Life
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
quantityUnit price
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
RoHS
Leakage Current
860μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
GR
Dissipation Factor
15%