Nichicon 330 μF Capacitor 160 V dc, Radial, Through Hole - UCS2C331MHD Radial Lead
RS Stock No.: 715-2192PBrand: NichiconManufacturers Part No.: UCS2C331MHD
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
31.5mm
Polarity
Polar
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
RoHS
Leakage Current
100μA
Tolerance
±20 %
Series
CS
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
20%
Product details
Nichicon CS Series High Reliability
Nichicon CS Series Aluminium Electrolytic Capacitors are high reliability, miniature size products that have a 10,000 hour load life. The CS series features a wide temperature range, a rated voltage range of 200 to 450V, and high ripple current.
High reliability
High ripple current
Long life up to 10,000 hours
Lead free reflow soldering
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
31.5mm
Polarity
Polar
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
RoHS
Leakage Current
100μA
Tolerance
±20 %
Series
CS
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
20%
Product details