Panasonic 560 μF Solid Capacitor 20 V dc, Surface Mount - 20SVPT560M 400
RS Stock No.: 211-1963Brand: PanasonicManufacturers Part No.: 20SVPT560M
Capacitance
560μF
Product Type
Solid Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
10.3mm
Polarity
Polar
Length
12.6mm
Package/Case
400
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
5.4A
Leakage Current
2.2mA
Equivalent Series Resistance ESR
12mΩ
Series
SVPT
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
0.12%
Country of Origin
Japan
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
quantityUnit price
Capacitance
560μF
Product Type
Solid Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
10.3mm
Polarity
Polar
Length
12.6mm
Package/Case
400
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
5.4A
Leakage Current
2.2mA
12mΩ
Series
SVPT
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
0.12%