Panasonic 100 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - ECA1CM101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
150%
Product details
M Series
Smaller than SU series
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Fully sleeved
Applications
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit pricePer Pack
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
150%