Panasonic 2200 μF Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - ECA1JHG222 Radial Lead
Capacitance
2200μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
35.5mm
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
Applications
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
quantityUnit price
Capacitance
2200μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
35.5mm
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%