Panasonic 3.3 μF Capacitor 400 V dc, Radial, Through Hole - ECA2GHG3R3 Radial Lead
Capacitance
3.3μF
Product Type
Capacitor
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
89.2μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
Applications
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Capacitance
3.3μF
Product Type
Capacitor
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
89.2μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%