Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Through Hole - ECEA1CKA101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
7mm
Polarity
Polar
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2.5mm
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KA-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.16%
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit pricePer Bag
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
7mm
Polarity
Polar
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2.5mm
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KA-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.16%