Panasonic 10 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Through Hole - ECEA1CKS100 Radial Lead
Capacitance
10μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
5mm
Polarity
Polar
Length
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
1.5mm
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KA-A
Dissipation Factor
200%
Product details
KS Series
Panasonic KS Type A electrolytic capacitors offer a low profile solution with a height of only 5 mm. These radial capacitors feature 1000 hours endurance at +85°C.
Small profile
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Miniature Al electrolytic cap,10uF 16V
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
CAPACITOR, 16VDC, 10UF
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
CAPACITOR, 16VDC, 10UF
Technical Document
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Height
5mm
Polarity
Polar
Length
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
1.5mm
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KA-A
Dissipation Factor
200%
Product details
KS Series
Small profile
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
CAPACITOR, 16VDC, 10UF