Panasonic 47 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - ECEA1HN470U Radial Lead
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Polarity
Bipolar
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
73.5μA
Tolerance
±20 %
Series
SU-A (Bi-Polar)
Dissipation Factor
8%
Product details
Panasonic SU Bi-Polar Series
Applications
Bipolar
Radial lead type
High ripple current
Surface mount
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
73.5μA
Tolerance
±20 %
Series
SU-A (Bi-Polar)
Dissipation Factor
8%