Panasonic 10 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEAGA1E100 Radial Lead
RS Stock No.: 103-5609Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEAGA1E100
Capacitance
10μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
7mm
Polarity
Polar
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
1.5mm
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
GA
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
GA Series
Panasonic GA Series Type A electrolytic capacitors feature excellent endurance.
7 mm height
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit pricePer Bag
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
7mm
Polarity
Polar
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
1.5mm
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
GA
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
GA Series
7 mm height