Panasonic 470 μF Capacitor 6.3 V dc, Surface Mount - EEEFK0J471GL
RS Stock No.: 262-1394Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK0J471GL
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
29.6μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FK
Dissipation Factor
0.26%
Country of Origin
Malaysia
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
quantityUnit pricePer Tape
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
29.6μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FK
Dissipation Factor
0.26%