Panasonic 330 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V331P 500
Capacitance
330μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Leakage Current
3μA
Series
FK
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Select packaging type
Capacitance
330μF
Product Type
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Leakage Current
3μA
Series
FK
Dissipation Factor
200%