Panasonic 47 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V470P 1000
Capacitance
47μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
16.4μA
Equivalent Series Resistance ESR
360mΩ
Series
FK
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
47μF
Product Type
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
16.4μA
360mΩ
Series
FK
Dissipation Factor
200%