Panasonic 470 μF Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V471AQ 200
RS Stock No.: 708-3904Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1V471AQ
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Height
13.5mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.1A
Equivalent Series Resistance ESR
60mΩ
Series
FK SMD
Dissipation Factor
0.12%
Product details
FK High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Nichicon 470 μF Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Height
13.5mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.1A
60mΩ
Series
FK SMD
Dissipation Factor
0.12%
Product details
Compact size
Applications