Panasonic 4.7 μF Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V4R7AR 2000
RS Stock No.: 565-762Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1V4R7AR
Capacitance
4.7μF
Product Type
Capacitor
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
90mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
1.35Ω
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
Applications
Select packaging type
Capacitance
4.7μF
Product Type
Capacitor
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
90mA
Leakage Current
3μA
1.35Ω