Panasonic 1000 μF Capacitor 6.3 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP0J102AP 500
RS Stock No.: 568-644Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFP0J102AP
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
80mΩ
Series
FP SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
FP Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Surface mount
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic 1000 μF Capacitor 6.3 V dc, Surface Mount Solder 500
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Leakage Current
3μA
80mΩ
Series
FP SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
FP Series
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Applications