Panasonic 10 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP1C100AR 2000
Capacitance
10μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
160mA
Equivalent Series Resistance ESR
850mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
160mA
850mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%