Panasonic 330 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP1V331AP 500
RS Stock No.: 568-723Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFP1V331AP
Capacitance
330μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.2A
Equivalent Series Resistance ESR
60mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.2A
60mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%