Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEEFPE101XAP 900
RS Stock No.: 568-799Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFPE101XAP
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
7.7mm
Length
7.7mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Equivalent Series Resistance ESR
160mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Height
7.7mm
Length
7.7mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
160mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%