Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 10 V dc, Surface Mount Solder - EEEFTA471XAP 900
RS Stock No.: 747-2471Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFTA471XAP
Capacitance
470μF
Height
7.7mm
Length
7.7mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
47μA
Equivalent Series Resistance ESR
160mΩ
Dissipation Factor
200%
Applications
Select packaging type
Capacitance
470μF
Height
7.7mm
Length
7.7mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
47μA
160mΩ
Dissipation Factor
200%