Panasonic 100 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEHBH101UAP 500
RS Stock No.: 569-029Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHBH101UAP
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
250mA
Leakage Current
3μA
Series
HB SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Country of Origin
Malaysia
Product details
HB Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Some capacitors within this range can withstand high reflow temperatures
Applications
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
250mA