Panasonic 2.2 μF Capacitor 50 V dc, Surface Solder - EEEHC1H2R2R 2000
RS Stock No.: 727-0947Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHC1H2R2R
Capacitance
2.2μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.5mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
16mA
Leakage Current
3μA
Series
HC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%
Country of Origin
Japan
Product details
HC Series
Applications
Capacitance
2.2μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.5mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
16mA
Leakage Current
3μA
Series
HC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%