Panasonic 47 μF Capacitor 63 V dc, Surface Mount Solder - EEETG1J470P 500
RS Stock No.: 568-969Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEETG1J470P
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
150mA
Equivalent Series Resistance ESR
800mΩ
Series
TG
Product details
TG Aluminium Electrolytic Capacitor Series
Features & Benefits:
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Low ESR (low temperature)
Surface mount
High temperature resistance
Applications
SMT 125°C
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
150mA
800mΩ
Series
TG
Product details
Features & Benefits:
Low ESR (low temperature)
Low impedance
High temperature resistance
Applications
SMT 125°C