Panasonic 1000 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEETK1H102AM 0125
RS Stock No.: 747-2389Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEETK1H102AM
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Polarity
Polar
Length
21mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
125°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
950mA
Leakage Current
500μA
Equivalent Series Resistance ESR
140mΩ
Series
TK Medium Size
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.14%
Product details
TK High Temperature Reflow Series
Applications
SMT 125°C
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Polarity
Polar
Length
21mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
125°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
950mA
Leakage Current
500μA
140mΩ
Series
TK Medium Size
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.14%
Product details
Applications
SMT 125°C