Panasonic 1000 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEETKE102UAM 0125
RS Stock No.: 747-2332Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEETKE102UAM
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Polarity
Polar
Length
19mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
125°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.1A
Leakage Current
300μA
Equivalent Series Resistance ESR
80mΩ
Series
TK Medium Size
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.18%
Product details
TK High Temperature Reflow Series
Applications
SMT 125°C
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Polarity
Polar
Length
19mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
125°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.1A
Leakage Current
300μA
80mΩ
Series
TK Medium Size
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.18%
Product details
Applications
SMT 125°C