Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 2 V dc, Surface - EEFKX0D471RB
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Polymer Aluminium Electrolytic
Mount Type
Surface
Height
1.9mm
Polarity
Positive
Length
7.3mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
RoHS
Ripple Current
10.2A
Leakage Current
0.1μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
3mΩ
Automotive Standard
No
Series
KX
Dissipation Factor
0.1%
Country of Origin
Japan
Capacitance
470μF
Product Type
Construction
Polymer Aluminium Electrolytic
Mount Type
Surface
Height
1.9mm
Polarity
Positive
Length
7.3mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
RoHS
Ripple Current
10.2A
Leakage Current
0.1μA
Tolerance
±20 %
3mΩ
Automotive Standard
No
Series
KX
Dissipation Factor
0.1%