Panasonic 4.7 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUEB1H4R7S Radial Lead
Capacitance
4.7μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 4.7 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole Radial Lead
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
4.7μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Applications