Panasonic 22 μF Capacitor 63 V dc, Through Hole - EEUEB1J220S Radial Lead
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Polarity
Polar
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
EB
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit pricePer Bag
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Polarity
Polar
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
EB
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%