Panasonic 220 μF Capacitor 63 V dc, Through Hole - EEUEB1J221 Radial Lead
Capacitance
220μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
138.6μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
220μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
138.6μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%