Panasonic 33 μF Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - EEUEB1J330S Radial Lead
RS Stock No.: 172-3680Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEB1J330S
Capacitance
33μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
20.7μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Applications
Capacitance
33μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
20.7μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%