Panasonic 22 μF Capacitor 350 V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2V220 Radial Lead
RS Stock No.: 166-8263Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEE2V220
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Construction
Radial Can
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
RoHS
Lead Pitch
5mm
Series
EE - A
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
472μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
EE Series
High ripple current
Excellent endurance
Low impedance
Applications
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Construction
Radial Can
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
RoHS
Lead Pitch
5mm
Series
EE - A
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
472μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%