Panasonic 22 μF Capacitor 350 V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2V220 Radial Lead
Capacitance
22μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
472μA
Tolerance
±20 %
Series
EE - A
Dissipation Factor
8%
Applications
Capacitance
22μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
RoHS
Leakage Current
472μA
Tolerance
±20 %
Series
EE - A
Dissipation Factor
8%