Panasonic 1800 μF Capacitor 6.3 V dc, Through Hole - EEUFC0J182 Radial Lead
Capacitance
1800μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
RoHS
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
45mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
1800μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
RoHS
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
45mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF