Panasonic 47 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Through Hole - EEUFC1E470 Radial Lead
RS Stock No.: 449-1034Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1E470
Capacitance
47μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
800mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF
Applications
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit pricePer Pack
Capacitance
47μF
Product Type
Mount Type
Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Tolerance
±20 %
800mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF