Panasonic 3.3 μF Capacitor 50 V - EEUFC1H3R3
Capacitance
3.3μF
Product Type
Capacitor
Voltage
50 V
Height
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
5 mm
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
AEC-Q200, RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
FC Radial
Product details
FC Series 1uF - 100uF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Capacitance
3.3μF
Product Type
Capacitor
Voltage
50 V
Height
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
5 mm
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
AEC-Q200, RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
FC Radial
Product details
FC Series 1uF - 100uF