Panasonic 470 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1H471L Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
RoHS
Lead Pitch
5mm
Equivalent Series Resistance ESR
60mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 330μF - 680μF
Applications
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
RoHS
Lead Pitch
5mm
60mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 330μF - 680μF