Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Through Hole - EEUFC1J101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
256mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20 %
256mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF