Panasonic 180 μF Capacitor 63 V dc, Through Hole - EEUFC1J181 Radial Lead
RS Stock No.: 315-0978Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1J181
Capacitance
180μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Ammo Pack
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
147mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic 180 μF Through Hole Polymer Capacitor, 20 V dc
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
180μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Ammo Pack
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20 %
147mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF
Applications