Panasonic 1800 μF Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1J182 Radial Lead
Capacitance
1800μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
40mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
RoHS
Lead Pitch
7.5mm
Equivalent Series Resistance ESR
25mΩ
Series
FC Radial
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
Applications
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Capacitance
1800μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
40mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
RoHS
Lead Pitch
7.5mm
25mΩ
Series
FC Radial
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF