Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Through Hole - EEUFC1J221S Radial Lead
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
85mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 120μF - 270μF
Applications
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Capacitance
220μF
Product Type
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20 %
85mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 120μF - 270μF