Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1V101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.5mm
Polarity
Polar
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
117mΩ
Series
FC-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.5mm
Polarity
Polar
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
117mΩ
Series
FC-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF