Panasonic 1000 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFC1V102 Radial Lead
Capacitance
1000μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
30mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
Applications
Select packaging type
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Capacitance
1000μF
Product Type
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20 %
30mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 820μF - 1500μF