Panasonic 1500 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFC1V152L Radial Lead
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
22mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Aluminium Capacitors
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20 %
22mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF